وحشت امریکا از توان نیروی دریایی ایران

کشتی‌های نیروی دریایی ایران در جریان یک رزمایش در تنگه هرمز
تحلیل‌گران امریکا و خاورمیانه قابلیت‌های جدید نیروی دریایی ایران را برای حمله به کشتی‌های جنگی امریکا خلیج فارس، سناریویی "کابوس‌وار" برای واشنگتن توصیف کرده‌اند.روزنامه معتبر امریکایی واشنگتن پست، روز جمعه (6 مرداد، 27 جولای) به نقل از "یک مقام اطلاعاتی خاورمیانه" که با همتایان امریکایی خود در زمینه هماهنگ‌سازی راهبرد خلیج فارس همکاری می‌کند، گزارش داد: "بعضی از کشتی‌های نیروی دریایی (امریکا) ممکن است در معرض خطر محیطی 360 درجه‌ای قرار گرفته و به طور همزمان در تیررس دشمن به طور زمینی، هوایی، دریایی و حتی از زیر آب قرار بگیرند."

روزنامه امریکایی در ادامه به نقل از این مقام در رابطه با راهبرد واکنش به حملات احتمالی ایران به کشتی‌های جنگی امریکا در خاورمیانه گزارش داد: "این سناریویی کابوس‌وار برای افراد است."

روزنامه واشنگتن پست در ادامه با اشاره به تصمیم پنتاگون برای اعزام کشتی‌های بیشتر به خاورمیانه در واکنش به ابراز نگرانی علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران که حضور کشتی‌های جنگی امریکا در منطقه را تهدیدی واقعی برای امنیت منطقه توصیف کرده بود، به نقل از منابع خود آورد، توانایی ایران برای وارد کردن "خسارتی عمده" به نیروهای دریایی امریکا بسیار بیشتر از توانایی آن کشور در یک دهه پیش است.

این گزارش در ادامه به هشدار یک مقام وزارت دفاع امریکا در ماه آوریل اشاره می‌کند که گفته بود، ایران دستاوردهایی در زمینه "کشنده و کارا بودن" زرادخانه خود به دست آورده است؛ دستاوردهایی که اکنون شامل "موشک‌های بالستیکی می‌شود که مجهز به جستجوگرهایی هستند" که آن‌ها را قادر ساخته است با حرکت به سوی کشتی‌ها مانور داده و حرکت ماهرانه انجام دهند.

در ارزیابی ماه آوریل پنتاگون همچنین در مورد "پیشرفت مداوم ایران در تولید موشک‎‌‌های بالستیکی که قادر به حمله به اهداف در اسرائیل و فراتر از آن هستند" هشدار داده شد.

بر اساس این گزارش، قابلیت‌های رو به رشد نیروی دریایی ایران منجر شده است که بعضی از کارشناسان نظامی امریکا "عاقلانه بودن استقرار ناوهای هواپیمابر و دیگر کشتی‌های گرانقیمت در خاورمیانه را در صورت وقوع درگیری زودهنگام به چالش بکشند."

این روزنامه در ادامه به تحقیقی در سال 2009 از سوی دانشکده جنگ نیروی دریایی امریکا اشاره کرد که طی آن در مورد توانایی فزاینده ایران در "اجرای یک حمله دریایی گسترده" در تنگه هرمز هشدار داده شد؛ تنگه‌ای باریک با جزایر و شاخابه‌های کوچک که "به خوبی مناسب وقوع جنگی نامتقارن و مطلوب فرماندهان ایرانی است".

در ادامه این گزارش آمده است، با وجود اینکه، کشتی‌های جنگی جدید امریکا مجهز به چندین سیستم دفاعی، مانند سپر موشکی ایجس (Aegis) هستند، ایران با بهبود توانایی خود در حمله از چندین طرف به طور همزمان، سعی در خنثی‌سازی امتیازهای امریکا در زمینه فناوری داشته است. این گزارش می‌افزاید، "راهبرد نیروی دریایی ایران تنها به پرتاب کننده‌های سیار موشک تکیه نمی‌کند بلکه زیردریایی‌های کوچک جدید، بالگردها و صدها قایق کوچک شدیدا تجهیز شده در راهبرد این کشور جای دارند."

روزنامه واشنگتن پست در ادامه درباره توانایی کشتی‌های کوچک ایران در استقرار سریع مین‌های ضد کشتی در مقابل کشتی‌های دشمن در خاورمیانه و یا توانایی حمله گروهی آن‌ها به کشتی‌های جنگی بزرگ از چندین طرف در یک زمان مانند موجی از زنبور حمله کننده به یک شکار بزرگ، ابراز نگرانی کرد.

مقام اطلاعاتی مزبور که خواست نامش فاش نشود، گفت: "این یک وضعیت دشوار است. زمانی که کشتی‌های نیروی دریایی امریکا در تنگه قرار دارند، شدیدا در مقابل حمله آسیب‌پذیر هستند. اما اگر شما این کشتی‌ها را از تنگه خارج کنید، کشورهای (عرب) حاشیه خلیج فارس خود را بسیار آسیب‌پذیر خواهند یافت. اکنون نیز آن‌ها بسیار بسیار زیاد احساس آسیب‌پذیر بودن می‌کنند."

مقامات امریکا خبر از مانورهای جدید با شیخ‌نشین‌های عرب در منطقه خلیج فارس داده‌اند. این مانورها شامل استقرار پایگاه‌های راداری و توپخانه‌های دفاع موشکی در قطر می‌شود.

از سوی دیگر، امیر دریادار حبیب الله سیاری، فرماندار نیروی دریایی ایران روز سه شنبه تاکید کرد که نیروهای دریایی این کشور به خوبی توانایی فراهم کردن امنیت در منطقه خاورمیانه را دارد.

وی همچنین به این موضوع اشاره کرد که نیروی دریایی ایران اکنون تمام قابلیت‌های لازم برای انجام عملیات زمینی، دریایی، هوایی و موشکی را با هدف حفظ امنیت منطقه در اختیار دارد.

امیر دریادار سیاری افزود، نیروی دریایی ایران با اتکا به منابع انسانی کارآمد، نیروی بازدارندگی و امنیت منطقه را افزایش داده است.

منبع:سایت pressTV

/ 0 نظر / 35 بازدید