گتلینگ

سلاح اخگر با دارا بودن کالیبر 7.62 میلی‌متر و با برد موثری بیش از دو هزار متر قابلیت نصب برروی زمین و خودرو را دارد.

این سلاح با نواخت تیر بالا که قادر به ایجاد دیوار آتش با نواخت چهارهزارالی 6 هزارتیر دردقیقه است برای مقابله با انواع اهداف زمینی و هوایی ارتفاع خیلی پست به کار گرفته می‌شود.

هدف از طراحی و تولید این سلاح، انهدام و جلوگیری از تحرکات دشمن برای انجام عملیات پیشدستانه علیه نفرات و تجهیزات دشمن به صورت منصوب برخودروها عنوان شده است.

همچنین طراحی و ساخت خودرو صعب‌العبور دونفره کوچک به منظور افزایش توان رزمی در مقابله با تهدیدات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای صورت گرفته که قابلیت تسلیح با انواع تیربارهای کالیبر کوچک، عدم نیاز به اقلام سرمایه‌ای خاص برای تولید انبوه، قابلیت تولید بدون نیاز به سرمایه‌گذاری صنعتی، اثرگذاری در صحنه رزم جدید، طراحی و ساخت به صورت کامل در نزاجا،سهولت تعمیرات، سادگی، ارزان‌بودن و سبک بودن از جمله مشخصات عمومی و فنی این دستاورد جهاد خودکفایی است.

چنین جنگ افزار هایی در عملیات ضد هلیبورن و مقابله با پرندگان ارتفاع پست مثل هلیکوپتر و یا هواپیما های پشتیبانی نزدیک هوایی نقش مهمی را ایفا می کنند.خودروی رنجر که به عنوان کِشنده ی اصلی این سلاح در نظر گرفته شده دارای طراحی ساده بوده و تولید و نگهداری از آن احتیاج به هزینه ی بالایی ندارد.(در دوره ی جنگ تحمیلی قایق های تندروی ایرانی که فکر کنم قبلا به عنوان قایق ماهیگیری استفاده می شدند با راکت
انداز تجهیز شده و به شکار نفت کش های عربی پرداختند؛ که البته با وجود این که چنین چیزی از ظاهرشان انتظار نمی رفت،عملیات های خوب و موفقی داشتند؛پس امیدوارم اگر چیزی از جنگ افزار نمی دانید و دیدگاهتان مثل خیلی از افراد عامیانه و غیر تخصصی است،ظاهر این خودرو را مسخره نکنید که من به هیچ وجه جواب محترمانه ای به شما نخواهم داد!!)

فرمانده نیروی زمینی ارتش با بیان این‌که خط تولید این سلاح و خودرو در نیروی زمینی راه‌اندازی خواهد شد؛ خاطرنشان کرد: بعد از آنکه همین خودرو در 31 شهریورماه رژه رفت تعدادی از فرماندهان نیروها مراجعه و درخواست کردند که از این خودرو برایشان آماده کنیم و تحویل بدهیم.

نظر شخصی بنده این است که مجموعه این دو دستگاه بسیار شبیه به قایق های تندروی ایرانی است که در جنگ تحمیلی شرکت داشتند، این مجموعه چه در عملیات دفاعی و چه در عملیات هجومی ضربتی می تواند مؤثر عمل کند ولی فکر نمی کنم لازم به ذکر باشد که برای به کار گیری آن در جنگ های فرسایشی،پیشروی در مقابل آتش توپخانه و . . . بهتر است بر روی یک نفربر زرهی و یا تانک نصب شود!!!(حتما می دانید چرا! نه؟!)ضمنا این را هم رض کنم که تیراندازی با همچین جنگ افزار هایی واقعا خیلی می چسبد!

/ 0 نظر / 39 بازدید