رزمایش مشترک ارتش وسپاه رویکرد جدید ایران

 
فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حاشیه برگزاری دومین رزمایش جعفر طیار از برگزاری رزمایش های مشترک ارتش و سپاه به عنوان رویکرد جدید دفاعی و تاکتیکی قوای مسلح نظام جمهوری اسلامی خبر داد.
به گزارش مشرق، امیر احمد رضا پوردستان در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی در منطقه عملیاتی درح (محور بیرجند سربیشه) افزود: این اقدام در راستای یادآوری وحدت قوای مسلح در دوران هشت سال دفاع مقدس در دستور کار قرار گرفته است.

وی گفت: در دومین رزمایش جعفر طیار نیز به منظور بروز و ظهور قدرت استحکام، وحدت و همدلی و هماهنگی و همفکری قوای مسلح ارتش، آرایش نظامی صورت گرفته به شکلی است که نیروی هوایی، پدافند و هلیبرد به پشتیبانی نیروی زمینی وارد عمل شده اند.

امیر پوردستان در بخش دیگری با بیان اینکه به کلیه اهداف از پیش تعیین شده در این رزمایش با موفقیت تمام دست یافتیم، اظهار داشت: بزرگترین پیام در این رزمایش برای همسایگان و دوستان ما در منطقه، صلح و دوستی است و این تامین امنیت جز به دست کشورهای منطقه دست یافتنی نیست.

وی گفت: در عین حال این رزمایش حامل پیام مهمی نیز برای دولت هایی است که در مخیله خود فکر اندک تهدید یا تعرض به خاک جمهوری اسلامی را دارند و آن تجلی اقتدار، همبستگی، وحدت و یکپارچگی قوای مسلح و تبعیت محض از ولایت فقیه و فرماندهی کل قوا است.
................................................................................................................
تنها دو روز پس از اعمال دور جدید تحریم های نفتی علیه کشورمان توسط غرب و مطرح شدن دوباره بستن تنگه هرمز توسط ایران، رزمایش موشکی پیامبر اعظم 7 توسط سپاه پاسداران برگزار شد. به گزارش رجانیوز، در این رزمایش، دهها فروند از انواع موشکهای کوتاه‌برد، میان برد و دوربرد نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به صورت همزمان از اقصی نقاط میهن اسلامی به سمت هدفی واحد در کویر لوت شلیک شدند. این موشک ها از انواع شهاب1، 2 و 3، موشک فاتح، قیام، زلزال بوده و هدف آنها نیز شبیه سازی شده از پایگاههای هوایی کشورهای فرامنطقه ای در اطراف ایران است.
در این رزمایش سردار شیرازی رئیس دفتر نظامی فرماندهی معظم کل قوا، سردار سلامی جانشین فرمانده کل سپاه ، سردار حجازی معاون ستاد کل نیروهای مسلح ، سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه ، سردار کوثری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس و جمعی از فرماندهان سپاه حضور داشتند. در پایان دومین روز این رزمایش که در منطقه عملیاتی جنوب کویر لوت تا کویر سمنان برگزار شد جنگنده های سپاه با پرواز بر فراز کویر سمنان و لوت اهداف از پیش تعیین شده را موشکباران کردند.
در این رزمایش سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از شلیک انواع موشک های بالستیک در مرحله دوم رزمایش، با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه طبق گزارشات رسیده، این موشکها که از نقاط مختلف کشور شلیک شدند، به هدف از پیش تعیین شده که یک هدف واحد شبیه پایگاههای هوایی کشورهای فرامنطقه ای بود، اصابت کردند، گفت: در آخرین روز رزمایش، جنگنده بمب افکن های سپاه پاسداران نیز اقدام به بمباران این هدف واحد خواهند کرد و پس از آن نیز بمباران اهداف توسط هواپیماهای بدون سرنشین را خواهیم داشت. فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه در این رزمایش از موشک های با بر 2000 کیلومتر نیز استفاده شده است، گفت: البته به دلیل برنامه از پیش تعیین شده، تنها از 1300 کیلومتر برد آنها استفاده کردیم. حاجی زاده خاطرنشان کرد: در این رزمایش از فواصل 300 تا 1300 کیلومتری به هدف شلیک شده است. وی درخصوص واکنش کشورهای بیگانه به رزمایش موشکی سپاه نیز اظهار داشت: آنها همیشه تحلیل های خود را می‌کنند اما آنچه مسلم است این است که این قبیل رزمایش ها به منظور آمادگی نیروهای ما صورت می گیرد. حاجی زاده درخصوص اثرگذاری تحریم ها بر ملت ایران نیز تصریح کرد: در آن روز که کشور ما از توان ساخت موشک برخوردار نبود، آنها نتوانستند کاری کنند، امروز که ما نه تنها سازنده بلکه صادرکننده موشک هستیم. وی درباره یکی از مهمترین تفاوت های این رزمایش با رزمایش های قبل گفت: در گذشته، ما موشک ها را از یک جا شلیک می کردیم، اما امروز موشکها از چندین نقطه به سمت هدف واحد شلیک شدند. فرمانده نیروی هوافضای سپاه همچنین درخصوص جدیدترین موشک بالستیک رادارزن سپاه گفت: این موشک بزودی آزمایش خواهد شد.
هیچ کشور دیگری جز ایران موشک بالستیک رادارزن ندارد وی هم چنین در گفتگو با فارس با اشاره به توان ایران در طراحی و ساخت موشک بالستیک رادارزن، گفت: کشور دیگری را سراغ نداریم که چنین موشکی را در اختیار داشته باشد. حاجی زاده با بین اینکه این موشک بزودی تست و آزمایش خواهد شد، افزود: برد این موشک فعلا سیصد کیلومتر است که بزودی برد آن را نیز افزایش خواهیم داد. گفتنی است این موشک بالستیک که برای هدف قرار دادن مراکزی که تشعشعات راداری از خود ساطع می کنند به کار می رود، می تواند علیه انواع سپرهای موشکی ازجمله گنبد آهنین رژیم صهیونیستی شلیک شود.
رزمایش موشکی سپاه پاسخ به سخنان بی ادبانه در قبال ملت ایران است در این رزمایش همچنین سردار حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضور در جمع خبرنگاران، هدف اصلی از برگزاری این رزمایش را نشان دادن توان ملت ایران در دفاع از ارزشهای حیاتی خود عنوان کرد و گفت: ملت ما از توانمندی بالایی برای این دفاع برخوردار است که این توان در شکل نمادین پرتاب موشکها به جهانیان نشان داده شد. سلامی همچنین این رزمایش را واکنش به کسانی دانست که با بی ادبی سیاسی با ملت ایران صحبت کرده و می گویند گزینه نظامی روی میز است. وی افزود: در این رزمایش، روانه سازی، چابک سازی، دقت و مسایل فنی صورت گرفته در موشک ها مورد ارزیابی قرار گرفت.
پیام اصلی رزمایش ایران را کشورهای مقابل جمهوری اسلامی دریافت کردند رئیس دفتر نظامی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به برگزاری رزمایش پیامبر اعظم 7 و شلیک موفق ده‌ها فروند موشک گفت: پیام اصلی این رزمایش برای کشورهایی است که مقابل ایران ایستاده‌اند و آنها پاسخ خود را با برگزاری این رزمایش دریافت کردند. سردار محمد شیرازی رئیس دفتر نظامی فرمانده معظم کل قوا در گفتگو با مهر با اشاره به برگزاری رزمایش پیامبر اعظم 7 گفت: امروز نمونه شلیک ده‌ها فروند موشک های دوربرد، میان برد و کوتاه برد نظام جمهوری اسلامی ایران را شاهد بودیم و یک بار دیگر توانمندی کشورمان در این رزمایش تمرین شد.

رئیس دفتر نظامی مقام معظم رهبری با اشاره به محک خوردن قدرت وتوانمندی دفاعی نظام اسلامی در رزمایش پیامبر اعظم 7 اظهار داشت: همه دنیا به عینه این صحنه ها را مشاهده کرده و کاملا برایشان ملموس بود.

وی با اشاره به اینکه این رزمایش تنها نشان دهنده توانمندی دفاعی کشورمان است و هیچ تهدیدی برای کشورهای همسایه به حساب نمی آید، گفت: هر کسی که باید پیام اصلی این همایش را دریافت کند دریافت خواهد کرد.

سردار شیرازی با بیان اینکه پیام اصلی این رزمایش برای کشورهایی است که مقابل نظام جمهوری اسلامی ایران ایستاده اند، گفت: اگر دشمنان و کشورهای مقابل جمهوری اسلامی ایران قصدی هم داشته باشند امروز این توانمندی نظام جمهوری اسلامی ایران را مشاهده کرده اند.


گفتنی است فردا چهارشنبه ودر سومین روز رزمایش جنگنده های بدون سرنشین ایران این پایگاه ها را بمباران خواهند کرد.


بازتاب های بین المللی:


اما چهره ها و رسانه های بین المللی نتوانستند از کنار خبر رزمایش پیامبر اعظم 7 سپاه پاسداران با بایکوت خبری اعلام کنند و این رزمایش انعکاس مختلفی در جهان داشت.

به گزارش نسیم، لیبرمن وزیر خارجه رژیم صهیونیستیدر گفتگو با رادیو این رژیم ضمن ابراز رضایت از تحریم‌ نفتی ایران توسط اتحادیه اروپا،‌ علت برگزاری رزمایش 'پیامبر اعظم 7' را واکنش تهران به این تحریم‌ها دانست.

روزنامه 'نیویورک تایمز' نیز با اشاره به تهدید ایران به بستن تنگه هرمز و آزمایش موشک‌های مختلف در رزمایش 'پیامبر اعظم 7' نوشت: ایران همزمان با اجرایی شدن تحریم‌های غرب گام‌های عملی مشخصی برای مقابله با آن برداشت.

روزنامه 'وال استریت ژورنال'هم با اشاره به رزمایش'پیامبر اعظم 7' نوشت: ایران درصدد آزمایش موشک‌هایی است که قادر به زدن اهدافی تا فواصلی در اسرائیل می‌باشد. این مانور همزمان با اعمال تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه نفت تهران است.

هم چنین خبرگزاری فرانسه هدف از این مانور سه روزه را 'نشان دادن آمادگی ایران برای پاسخ به تهدیدات نظامی' آمریکا و رژیم صهیونیستی خواند.

در همین زمینه روزنامه کانادایی 'کرونیکل هرالد' با اشاره به رزمایش موشکی 'پیامبر اعظم 7' از سوی سپاه پاسداران، این نهاد را 'سازمانی قدرتمند' توصیف کرد.

شبکه سعودی 'العربیه'هم اعلام کرد: ایران امروز موشک‌های بالستیکی را شلیک کرد که قادر به هدف قرار دادن اسرائیل است و هدف از این مانور، نشان دادن آمادگی تهران جهت اقدام تلافی‌جویانه در صورت حمله به این کشور است.

پایگاه آمریکایی 'آلاسکا دیسپچ'اعلام کرد: با توجه به تحریم‌های جدید غرب و مذاکرات فنی امروز با '1+5' در استانبول، پیام مانور نظامی تهران این است که مطمئن باشید در صورت حمله به تاسیسات هسته‌ای این کشور، ایران پاسخ خواهد داد.

روزنامه صهیونیستی 'یدیعوت آحارونوت'نوشت: ایران موشک‌های 'شهاب 1، 2 و 3' با برد کوتاه و متوسط را شلیک کرد. از لحاظ نظری، 'شهاب 3' قادر به هدف قرار دادن اسرائیل است.

و در نهایت روزنامه صهیونیستی 'هاآرتص'نیز اعلام کرد: اسرائیل اعتقاد دارد ایران با این مانور خواهان رساندن این پیام است که این کشور به هرگونه اقدام نظامی علیه خود، 'به شدت' پاسخ خواهد داد.


/ 0 نظر / 25 بازدید